Przedszkole prywatne czy miejskie?

2023-12-22

Wszystkie przedszkola w Polsce, zarówno publiczne jak i prywatne, podlegają przepisom prawa wyrażonym m.in. w ustawie Prawo oświatowe. Zgodnie z przepisami każde przedszkole niezależnie od typu musi realizować podstawę programową wychowania przedszkolnego określoną w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017r. Musisz wiedzieć, że oba rodzaje placówek uwzględniają wymogi ministerialne, z tym że jedne będą koncentrować się bardziej na ogólnym kształceniu dzieci, a inne wzbogacają program podstawowy o dodatkowe treści. To drugie podejście częściej spotyka się w przedszkolach prywatnych.

  • Maluchy w przedszkolach prywatnych są na ogół traktowane indywidualnie, a personel pedagogiczny może lepiej dostosować zajęcia i program edukacyjny do potrzeb każdego z nich. Pozwala to wychowawcom na lepsze poznanie swoich podopiecznych.W placówkach tego typu często również zwraca się uwagę na rozwijanie zainteresowań i talentów u dzieci, co pozytywnie wpływa na ich rozwój, dzieci uczą się bardziej efektywnie, a „pani” jest w stanie im wytłumaczyć niektóre zagadnienia lepiej.
  • Kolejnym plusem są zajęcia dodatkowe. Prywatne przedszkola proponują szeroki wachlarz atrakcyjnych zajęć w cenie. Przedszkole prywatne to doskonały wybór zwłaszcza dla rodziców, którzy chcą, by ich pociechy mogły skorzystać z bogatej oferty zajęć dodatkowych prowadzonych przez profesjonalistów. Mowa tu o wielu aktywnościach – w młodym wieku doskonałym rozwiązaniem okazuje się rozpoczęcie nauki języka angielskiego, co z pewnością zaowocuje w przyszłości.
Prywatne przedszkola często organizują też różnego rodzaju lekcje np. tenis ziemny czy robotyka i programowanie, mające na celu rozwijanie kreatywności dzieci, a także inne zdolności.
W przedszkolach miejskich również są organizowane zajęcia, jednak trzeba pamiętać, że są to placówki finansowane przez państwo. Często brakuje w nich więc pieniędzy na zorganizowanie lekcji prowadzonych przez specjalistów w swojej dziedzinie. Oferta publicznych przedszkoli może być więc nieco bardziej ograniczona. Dlatego wielu rodziców, chcąc jak najlepiej dla swoich dzieci, stawia na przedszkola prywatne.
  • Kolejną cechą, która różni przedszkola publiczne od prywatnych, jest liczba dzieci w grupie.W przedszkolach prywatnych zajęcia prowadzi się w mniejszych grupach, co pozwala na indywidualne podejście do każdego malucha. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku bardziej wymagających zajęć jak np. lekcje języków obcych. W prywatnych przedszkolach pracują najlepsi specjaliści, z odpowiednim podejściem do dzieci, a także metodami kształcenia.
  • Przedszkola prywatne zwykle są wyposażone znacznie lepiej – mowa tu zarówno o zabawkach, jak i jakości urządzenia sal czy nawet współczesnych rozwiązaniach, które ułatwiają naukę i pilnowanie maluchów.
Dla rodziców zapewnienie lepszego standardu swoim pociechom w trakcie pobytu w przedszkolu wiąże się z nieco większym kosztem, jednak jest to rozwiązanie warte swojej ceny. Nie musisz dopłacać za dodatkowe zajęcia czy artykuły higieniczne ani przynosić art. papierniczych czy robić tzw „wyprawki”. Przedszkola miejskie są wyposażone w różny sposób – wszystko zależy od tego, jakim budżetem dysponuje dana placówka. Na ogół to jednak przedszkole prywatne zapewnia lepszą jakość nauki i zabawy, co ma związek z większym budżetem placówki, a także swobodą wydawania środków na nowoczesny sprzęt, pomoce dydaktyczne czy zabawki. Większy budżet, jakim dysponują przedszkola prywatne, pozwala również na lepsze prezenty, upominki i zorganizowanie nietypowych atrakcji dla dzieci. Mowa tu przede wszystkim o wyjściach, zajęciach w towarzystwie zwierząt czy wszelkich innych wydarzeniach, które zwykle wymagają większych nakładów finansowych, zorganizowania transportu czy biletów. Jest to kwestia bardzo indywidualna, zależna od konkretnej placówki, jednak przedszkola prywatne zwykle mają większe możliwości w tym zakresie.

Warto też zapoznać się z dokładnymi opiniami na temat konkretnych placówek oraz sprawdzić, jak pracują przedszkola w wakacje, zwłaszcza gdy w tym czasie potrzebują Państwo opieki nad swoim dzieckiem. W każdej chwili mogą Państwo również udać się do wybranego miejsca i sprawdzić, jak wygląda ono w rzeczywistości.

GODZINY OTWARCIA

Pon – Pt:  6:30  – 17:30

KONTAKT

ul. Rybacka 5a, 76-200 Słupsk
604 518 550
sekretariat@bajkoweprzedszkole.pl